Nosework

Nosework on hauska koiralle luontainen laji eli hajutyöskentelyä. Tässä lajissa ei tarvitse osata tottelevaisuusjuttuja, kunhan koira on hihnan päässä hallinnassa. Mukavia harjoitteita koiran nenälle, hyvää ja helppoa aktivointia.  Koiralle hyvää harjoitusta sen lajityypilliseen käyttäytymiseen, samalla laji kehittää koiran itsevarmuutta.

Koiralle piilotetaan erilaisille etsintäalueille (sisäetsintä, ulkoetsintä, ajoneuvo etsintä tai laatikkoetsintä) kohdehaju (eucalyptus, laakerinlehti tai laventeli hydrolaatti) joka sen tulee löytää. Ohjaajan tehtävänä on opetella lukemaan ja tukemaan koiraansa erilaisissa etsinnöissä, sekä palkkaamaan koira onnistuneista löydöistä.

Nosework kurssit lähtevät alkeisryhmistä, joista sitten tavoitteelliset koirakot voivat jatkaa Katjan valmennusryhmiin. Kaikki valmennusryhmät ovat koetavoitteellisia ryhmiä.

Tällä hetkellä kaikki ryhmät ovat täynnä. Alkeiskursseja ei ole toistaiseksi alkamassa.

Lue lisää: Nosework kennelliitto

KESÄKAUDEN RYHMÄT TÄYNNÄ:

Maanantaisin 23.5. 30.5. 6.6. 13.6. 20.6. 27.6. 6 kerran kurssijakso 120e

2-luokan ryhmät täynnä!

.

Tiistaisin 17.5. 24.5. 31.5. 7.6. 14.6. 21.6. 6 kerran kurssijakso 120e

1-luokan ryhmät täynnä!